RAČUNALNIŠKA TOMOGRAFIJA
Računalniška tomografija (CT) je natančno slikanje posameznih delov telesa v plasteh s pomočjo rentgenskih žarkov in sodobne računalniške tehnologije. Slikanje z računalniško tomografijo igra zelo pomembno vlogo pri diagnosticiranju bolezni. Gre za izredno uporabno diagnostično orodje, saj sodobni CT aparati danes zmorejo posneti stanje že v nekaj sekundah.
Ta preiskovalna metoda omogoča, da lahko vzrok, mesto in razširjenost bolezni opredelimo natančneje od klasičnega rentgenskega slikanja, saj zaradi boljšega kontrasta razlikuje med različnimi tkivi, kot so kosti, mišice in maščoba. Namesto opazovanja zunanjih obrisov kosti in organov, CT ustvari popoln tridimenzionalni računalniški model opazovanega dela telesa.
Za računalniško tomografijo (CT) potrebujemo veliko manj časa kot za ostale 3D diagnostike. Z uporabo kompleksnih algoritmov za računalniško obdelavo rezultatov skeniranja nam ta metoda omogoča, da pridobimo sliko tkiv, ki se razlikujejo po gostoti, z natančno opredelitvijo meja samih organov in prizadetih območij v obliki odseka. Zaradi svoje natančnosti je postal CT temelj diagnosticiranja zdravstvenih bolezni. Izvaja se brez ali s sočasno aplikacijo kontrastnega sredstva.